Denizyolu Taşımacılığı Neden Avantajlı?

Denizyolu taşımacılığı alanında Türkiye eşsiz jeo-stratejik konumu sayesinde; Rusya, Hazar, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya kaynaklarının dünya pazarlarına taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Avantajlı konumuyla Türkiye; Avrupa, Akdeniz, Asya, Orta Doğu ve Afrika arasında bir köprü vazifesi görüyor. Dolayısıyla lojistik hizmetlerde denizyolu taşımacılığı çok daha pratik halde yapılabiliyor olması ülkemizi ara bir durak haline getiriyor.

Denizyolu taşımacılığı uluslararası lojistik faaliyetlerinde limanlar ve gümrükler vasıtasıyla denizyolunun kullanıldığı geniş bir lokasyonu konu aldığı için büyük bir pazara hitap ediyor. Uluslararası lojistikte rekabetin en yüksek olduğu konular arasında, nakliyatın hızlı, güvenilir ve tabii ki düşük maliyetli olması karşımıza çıkıyor. Bu sayede denizyolu taşımacılığı diğer yöntemlere göre daha hesaplı ve daha güvenilir olmasıyla, en çok tercih edilen yöntem olarak yerini alıyor. Denizyolu taşımacılığı büyük tonajdaki ürünlerin uygun maliyetle uzun mesafe taşımacılığını olanaklı kılmasının yanında, en eski, en köklü taşıma yöntemlerinden biri olmasıyla da tercih öncelikli hale geliyor. Zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte; yük gemilerinin kapasite, hız ve navigasyon sistemlerinde büyük gelişmeler oldu. Bu sayede denizyolu taşımacılığı artan küresel ticaretin en önemli yolu haline geldi.

Denizyolu Taşımacılığı Kapsamında Kullanılan Yöntemler

Geçmişte geleneksel yollarla taşınmaya çalışılan yükler, parça parça gemilere yükleniyor, bu da nakliye sırasında çok daha fazla insan gücüne ve zamana ihtiyaç duyulmasına yol açıyordu. Daha sonraki süreçlerde tır benzeri büyük araçlara yüklenen yükler, araçlarla birlikte gemilere istiflendi. Ancak büyük araçların vinçler yardımıyla indirilmesinin zor ve çok maliyetli olmasından dolayı, bu yöntem de çok uzun ömürlü olmadı. Daha sonra konteynerların devreye girmesiyle, en uygun yük taşıma yönteminin günümüzde kullandığımız konteyner olduğu keşfedildi.

Viking Project Logistics olarak en iyi olduğumuz denizyolu taşımacılığı konusunda, uluslararası arenada rekabet edebilecek kadar iddialıyız. Denizyolu taşımacılığı yanında iç transfer ve nakliyenin gerektirdiği tüm işlemlere hakim uzman ekibimiz, her yük türüne aşina ve kapsamlı çözüm önerileriyle her tür yük taşımacılığına hazır durumdadır. Denizyolu taşımacılığı konusunda daha fazla bilgi almak için www.vpl.com.tr websitemizi ziyaret edebilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Uluslarası Lojistik Yönetimi

Geleceğin Mesleği Uluslararası Lojistik ve Ticaret Uzmanlığı