Lojistik bir ürünün üreticiden tüketiciye ulaşmasına kadar gelen bir sürecin yönetimidir. Depolama, monte ve demonte, gümrükleme, ambalajlama ve dağıtım organizasyonlarını da kapsar. Bir diğer ifadeyle lojistik doğru ürünü, doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde sağlamaktır.

Ulaştırma lojistikte önemli bir rol oynamaktadır. Uluslararası lojistikte taşıma ve ulaştırma kıtalararası ve denizaşırı boyutta gerçekleşir.

Uluslararası Lojistik ve Yerel Lojistik

Uluslararası taşımacılığın yerel – bölgesel taşımacılıktan çok farklı yönleri vardır. İki türün de taşımacılığı ele alma biçimi farklıdır.

Öncelikle, uluslararası lojistik, sınır ötesi bir faaliyettir. Yerel lojistik faaliyetlerine göre daha siyasal bir süreç geçirir. Çünkü her ülkenin taşımacılık, ithalat – ihracat konusunda yasa ve kanunları farklıdır. Bir yükün geçtiği bütün ülkelerde farklı yasal düzenlemelere göre taşınması gereklidir. Birçok yerel taşımacılıkta belge gerekmezken uluslararası lojistik faaliyetlerinde belge ve dokümantasyon  gerekebilir.

Uluslararası lojistikte ölçekler yerelden farklıdır. Taşınan yükler hem normalden daha ağır hem de denizaşırı olduğu için şirketlerin de büyük ölçekli olması gerekir. Uluslararası taşımacılık için birçok farklı ülkenin prosedürü işleyeceği için şirketin bu yasal düzenlemeleri bilmesi beklenir. Sahip olduğu ekip, şoför ve mühendislerinin de tecrübeli olması gerekir. Lojistiğin tanımlarından biri olan “doğru yükün doğru zamanda doğru yerde olması” her yüke özel geliştirilen taşıma yöntemleriyle gerçekleşmiş olur.

Kullanılan taşıma biçimleri de farklılık gösterir. Yerel taşımacılıkta genellikle karayolu ve demiryolu kullanılır. Uluslararası taşımacılıkta karayolu ve demiryolunun yanına denizyolu ve havayolu da kullanır. Hatta 4 ulaştırma biçiminin de kullanıldığı taşımacılık sistemine kombine taşımacılık denir.

Lojistik hizmetini veren şirketin her yük için ayrı özel plan oluşturmalıdır. Bu planı oluşturmak için bazı temel soruların sorulmalıdır. Bu sorular:

Gibi birbiriyle bağlantılı, hem yükü hem de operasyonu analiz etmeye yönelik sorulardır.

 

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Corona Lojistik Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Konteyner Taşımacılığı Türleri