Standarda uymayan yüklerin taşınmasına gabari dışı taşımacılık denir. Hacim, ağırlık, büyüklük olarak karayollarında normal standartlarla taşınması yasak olan yükler özel taşıma araçlarıyla taşınır. Bu tarz yükleri normal nakliye firmaları yapamaz. Bu yüzden lojistik firmaları devreye girer. Gabari dışı taşımacılıkta yüklerin tonajlarına ve ağırlıklarına göre hangi şekillerde ulaştırılacağına yönelik planlamalar yapılır. Hem yüklemeyi hem de sevkiyatı yapacak kişilerin uzman ve dolayısıyla tecrübeli olması gerekir. Çünkü söz konusu yükler özel hesaplamalar gerektirir.

Gabari dışı taşımacılık yol izni alarak yurtiçine yapılabileceği gibi yurtdışına da yapılmaktadır. Bu yüzden lojistik firmasının yükün ulaşacağı ülkenin prosedürlerine hakim olması gerekir.

Lojistik süreci taşıma işleminden ibaret değildir. Bu sürece monte / demonte ,depolama, sigorta işlemleri de dahildir.

Genellikle enerji , inşaat ve sanayi sektörleri gabari dışı taşımacılıktan faydalanır.

Gabari Dışı Taşımacılık Kapsamları

Gabari Dışı Taşımacılık Yükleri Nelerdir?

Gabari Dışı Taşımacılıkta Hangi Araçlar Kullanılır ?

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Lojistikte En Ekonomik Çözümler: Kombine Taşımacılık

PROJE TAŞIMACILIĞI