Gemi Kiralama ve Brokerlar

Denizyolu taşımacılığı özellikle uluslararası taşımacılık faaliyetlerinde en çok kullanılan taşımacılık türü olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık %90’ı denizyolu taşımacılığı yoluyla gerçekleştiriliyor. Denizyolu taşımacılığı; maliyetinin düşük olmasının yanında miktarı veya boyutu büyük yüklerin uzun mesafe taşınmasına da olanak sağlıyor. Gemilerin kapasitesi yüksek olduğundan, taşımanın birim maliyeti de oldukça düşüyor. Bu yüzden taşımacılık yapacak kişi ya da kurumların gemi kiralama talepleri de yoğunlaşıyor.

Gemi İşletmecilikleri  

Gemi işletmeciliği ticari ve teknik gemi işletmeciliği olarak iki gruba ayrılıyor. İşletmeler gemi kiralama kapsamında, gemisinin teknik bakımını kendisi üstlenip ticari olarak işletilmesi için başka firmaya yetki verebiliyor veya teknik bakımı için destek alsa da ticari olarak kendi işletiyor. Aynı şekilde firmalar gemilerini, gemi kiralama kapsamında tamamen kendisi işletebiliyor veya tamamen başka bir işletmeye yetki verebiliyor.

Gemi Kiralama Süreçleri

Denizyolu taşımacılığı, gemi kiralama ile de gerçekleştirilebiliyor. Gemi kiralama süreci, koşulları farklılık gösterecek şekilde hazırlanan sözleşmelerle başlıyor.

Deniz ticaretinde taraflardan hiçbirine vekil veya acente gibi bir sıfatla sürekli olarak bağlı kalmadan ücret karşılığı sözleşmelere aracılık yapan kişi veya kurumlara broker deniyor. Gemi kiralama işlemleri de genellikle brokerlar tarafından yapılıyor. Broker, şirketin içerisinde de olabiliyor, firmalar talepleri doğrultusunda dışarıdan broker desteği de alabiliyor.

Gemi kiralama ve buna bağlı olan ticari operasyonlar broker tarafından gerçekleştiriliyor. Bu esnada geminin bakımı, onarımı, yakıt, malzeme, güverte gibi teknik operasyonları ya da makine enspektörleri gibi süreçlerle teknik elemanlar ilgileniyor. Brokerlar gelende istihbarat gücü ve piyasaya hakimiyeti ile tarafların anlaşmasına yardımcı oluyor.

Gemi Kiralamada Sözleşme Tarafları

Gemi kiralama sözleşmelerinin tarafları; taşıtan ve taşıyan firmalar olarak karşımıza çıkıyor. Yük sahibi olan ithalatçı ve ihracatçı firmalar veya yükün alım satımına aracılık eden firmalar; taşıtan veya kiracı sıfatını alıyor. Gemi sahibi firma veya gemiyi zaman esasıyla kiralayan firmalar ya da işletme yetkisi alan gemi işletmecileri ise taşıtan olarak adlandırılıyor.

Viking Project Logistics müşterilerine gemi kiralama hizmeti vererek, her türlü yükün güvenle ve zamanında taşınmasını sağlıyor. Yükün istenen destinasyonlara en uygun gemilerle sevkini ve teslimatını gerçekleştiriyor.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Çözüm Ortağınız: Viking Project Logistics