Lojistik Sektörünün Gelişimi

Uluslararası nakliyat ; bir ticari malzemenin ya da ticari malzeme değeri taşıyan eşyaların bir ülkeden, belli bir amaç doğrultusunda başka bir ülkeye taşınmasını ifade eder. Uluslararası nakliyat karayolu başta olmak üzere havayolu, demiryolu ve denizyolu gibi farklı ticaret yolları ve yöntemleriyle gerçekleşebilir.  

 

Sanayi Devrimi sonrası ticaret ile dış pazara açılmak isteyenler, seri üretimin artmasıyla çoğalan yüklerini taşırken zorluk yaşamaya başladı. Bu zorluklar karşısında güçlü hayvanların çektiği arabalar sayesinde nakliyat sektörüne ilk adımlar atıldı. İlk defa kamyon türü taşımacılık 1870 yılında gerçekleşti. Bu sayede daha hızlı ve kolay bir şekilde nakliyat yapılmaya başlandı. Kamyonla gerçekleştirilen bu taşımacılık uluslararası nakliyat için önemli yapıtaşlarından biri oldu. Ardından demiryolu, havayolu ve denizyolu uluslararası nakliyat ‘ın gelişiminde önemli rol oynadı. Büyük firmaların da harekete geçmesiyle sektör hızla gelişti ve günümüzdeki halini aldı.

 

Türkiye’de Lojistik

 

Dünya üzerindeki gelişmiş ülkelerin tamamının entegre olduğu günden güne gelişen uluslararası nakliyat sektörü ülkemiz için oldukça yeni. Türkiye 90’lı yıllarda; kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılık alanlarında yaptığı yatırımlarla bugünkü sektörün alt yapısını oluşturdu. Dünyadaki benzer uygulamalara paralel biçimde hizmetlerini çeşitlendiren ve uzmanlaştıran Türkiye lojistik sektörü, 2000 yılının başına gelindiğinde emekleme devresini geride bıraktı. Yerli ve uluslararası şirketlerle iş birliğine giden, uluslararası nakliyat büroları açılarak hizmet kalitesini sürekli artıran, dinamik bir sektör haline geldi. Önce lojistik ihracat ve ithalat ile sonra da büyük ölçekli perakendecilik ve elektronik ticaretle azımsanamayacak bir yol katetti.

Ülkemizde lojistik sektörünün gelişimi hızlı bir şekilde sürmekte ve bazı firmalarca dünya standartlarında hizmet sunulabilmektedir. Ancak her alanda kural ve standartların tam olarak netleştiğini söylemek zor. Ülkemizde lojistik sektörü heterojen bir yapı göstermekte, sermaye, karlılık ve ciro büyüklüğü, anlayış, çalışma prensipleri ve değerleri açısından birbirinden farklı yapıda olan firmalar dikkat çekmektedir.

Uluslararası nakliyat denilince Türkiye’de öne çıkan firmamız Viking Project Logistics 1993 yılından beri hizmet veriyor ve günün koşullarına her zaman uyum sağlıyor. Her zaman ülke standartlarını aşarak kendisine uluslararası standartları hedefleyip gelişti ve gelişmeye devam ediyor. 

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Proje Taşımacılığı

Kimler Proje Taşımacılığı Yapabilir?