Lojistik alanında her taşıma bir proje olarak görülür. Çünkü her taşıma için ayrı süreç gerektirir. Ama “proje taşımacılığı” ya da diğer adıyla “Proje lojistiği” ayrı bir alanı işaret eder.

Proje Taşımacılığı Nedir ?

Özellikle ağır, normal standartlardan hacimli malzemelerin taşınması işlemine nedir. Bu işlem taşımacılık operasyonunun yanında müşterilerden gelen istek doğrultusunda dağıtım, depolama veya elleçleme süreçlerini de kapsar. Proje taşımacılığı yüke özeldir. Her proje için ayrı bir plan yapılır ve ayrı süreç işleme konur. Tektir ve yedeği yoktur.

Proje taşımacılığında, lojistik firması taşınacak malzemenin özelliklerine göre monte / demonte işlemlerini planlar. Müşteriyle işbirliği yapılarak düzenlenen operasyon her zaman daha fazla başarı gösterir.

Risk yönetimi proje taşımacılığında kilit bir rol oynar. Taşıma işlemi esnasında oluşabilecek hasar ve kaza tahminleri yapılarak önlem alınır. Bu yüzden sözleşmelere bu madde eklenir. Sigorta konusu proje taşımacılığının bir diğer kilit noktasıdır. Çoğu lojistik firması sigorta işlemlerini üstleniyor. Sigortasız yapılan taşıma işleminde olası bir hasar sonucunda lojistik işletmesi hizmet bedelinin çok üzerinde bir maliyet ile karşılaşabilir. Çünkü taşınan yüklerin yedeği yoktur.

Proje lojistiğinde güzergah da bir diğer meseledir. Yükün teslim edileceği yere göre belirlenir. Ve bu güzergah için hangi taşıma yöntemleri kullanılacağı tespit edilir. Denizyolu ve demiryolu için taşıma türleri farklıdır. Kullanılacak yola göre taşımak için özel kap veya araçlara ihtiyaç duyulur. Denizyolu için liman/ terminal kapasiteleri, karayolu ise kullanılacak tünel, otoyol, köprü, üst geçit yükseklikleri, yolların ağırlık kaldırma kapasiteleri ve trafik yoğunluğu dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Karayolu taşımalarında “kırkayak” adı verilen araçlar kullanılır.

Proje taşımacılığı için üç temel kuraldan söz edilebilir: sağlık, emniyet, güvenlik.

Proje Lojistiğinde Yardımcı Ekipmanlar

Bu ekipmanlar; Vinçler, kaydırma ve kriko sistemleri, taşıyıcı ve yük yayıcı kirişler, döner tablolar, çelik destekler, tahta takozlar ve halatlardan oluşur.

Proje Lojistiğinde Taşınan Tesisler:

Doğalgaz santral projeleri,

Termik Santral projeleri,

Baraj ve hidroelektrik santralleri projeleri,

Mobil santral projeler,

Rafineri ve petrokimya tesisleri,

Boru hattı lojistiği projeleri,

Raylı sistem projeleri  örnek verilebilir.

 

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Kombine Taşımacılık Nedir?

Gemi Kiralama ve Brokerlar