Dünya’da ve Türkiye’de proje lojistiği çok önemli noktalarda olsa da ülkemizde bu hizmetleri sadece sayılı firma yürütebiliyor. Çünkü proje lojistiği, gabari dışı olarak tanımlanan, boyutu ve/veya ağırlığı büyük olan yüklerin taşınmasına verilen isimdir. Daha genel bakacak olursak proje lojistiğinde taşınması hassasiyeti tecrübe ve özel araç ve ekipmanlar gerektiren jeneratör, yapı parçaları, ağır iş makineleri, yat, uçak, madencilik ürünleri gibi yüklerin sevkiyatı gerçekleştiriliyor. Gerek yurtiçinde gerek uluslararası pazarda yürütülen proje lojistiğinde, A’da Z’ye kadar taşıma, depolama, dağıtım, lashing, gümrük hizmetleri gibi tüm gereklilikler için bir strateji belirlenir ve uzman ekipler aracılığıyla operasyon gerçekleştirilir. Bunun kapsamına; taşınmadan önce demonte işlemleri, komple tesis taşınması, tesis kurulumu gibi birçok operasyon gerekebilir. Buna bağlı olarak proje lojistiği yapabilecek olan firma, tüm bu alanlarda faaliyet gösterebilmeli, uzman bir kadroya ve özel ekipmana sahip olmalıdır.

Büyük çapta projeler, standart prosedürlerden daha farklı bir hazırlık süreci ile planlanır. Bu planlama da büyük ölçüde tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Günümüzde bu donanım ve tecrübeye sahip olan lojistik firması sayısı oldukça azdır. Her gün daha da gelişen teknoloji, ticari ağların her gün biraz daha artması, her zamankinden daha önem kazanan hız, lojistik sektöründeki çözüm üretme becerisi kazanmaya zorunda bıraktı. Bugün önde gelen lojistik firmaları çağa uyum sağlayabilen, gerekli çözümleri üretebilen şirketler.

Ülkemizde proje lojistiği genelde enerji, inşaat ve sanayi sektörleri içerisinde gerçekleşiyor. Türkiye’nin ticari hatlardaki önemli konumundan dolayı da Arap Yarımadası, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika ülkeleri de ülkemizden işbirliği yapabilecekleri şirketler seçiyor. Türkiye bu sayede sektörel anlamdaki tüm hareketliliği değerlendirebilecek durumdadır. Türkiye’de çok fazla proje lojistiği yapan firma bulunmasa da, yakın çevremizde de kuvvetli sektörel rakip bulunmaması ülkemizin lehine sonuçlar doğuruyor.

Proje Taşımacılığı İçin Doğru Firma Seçimi

Proje lojistiği işlemleriniz için doğru firma arayışındayken öncelikle firmaların referanslarını önceki projelerini görmenizde fayda vardır. Firma uzman ve dinamik, tüm süreçlere hakim olan bir kadroya sahip olmalıdır. Ayrıca ekipmanlarının ve araçlarının proje taşımacılığına uygun olması gerekmektedir. Uluslararası taşımacılık yapılacaksa firmanın diğer coğrafyaları bilmesi, tanıması veya ajans networküyle teslim edilecek ülkenin standartlarına hakim olması gerekmektedir. Bazen projeler kombine taşımacılık gerektirebilir. Bu durumlar proje lojistiği işleminizi gerçekleştirecek firmanın her seçeneği size sunması gerekir.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

RoRo Taşımacılığı

Viking Grup Gümrük Hizmetleri