Geleceğin Mesleği Uluslararası Lojistik ve Ticaret Uzmanlığı

Uluslararası lojistik ve ticaret sektörünün her gün artan bir ivmeyle büyümesi ve uluslararası pazarda rekabet çabaları; kara, hava ve deniz yolları taşımalarında, şirketlere sağlanan lojistik hizmetlerde artışa neden oluyor. Bu konuda rakiplerinden geri kalmak istemeyen firmalar için, hizmet kalitelerini, gelişen standartlara uygun bir şekilde artırmaları kaçınılmaz bir hale geliyor. Lojistik sadece taşımacılık faaliyeti değil, mal ve bilgi gibi hususların emanet alınması, depolanması, planlanan noktaya kadar taşınması gibi konuların ekonomik bir plân dâhilinde koordine edilmesidir.

Sektörde uzmanlara niçin ihtiyaç duyuluyor?

Uluslararası lojistik ve ticaret ; uluslararası pazarda pasta payına sahip olan veya çok uluslu şirketlerin yaptıkları ithalat ve ihracata ilişkin ekonomik temeller, işlemler ve uygulamalar, uluslarası lojistik ve ticarette kullanılan belgeler, dış ticaretin finansmanı gibi alanlardan oluşuyor. Tüm bu özelliklerin tek bir çatı altında olabilmesi için de nitelikli elemanlara ihtiyaç duyuluyor.

Uluslararası lojistik ve ticaret eski ve köklü bir ekonomik faaliyet olmasının yanında küreselleşen ekonomiye paralel olarak gün geçtikçe karmaşıklaşıyor ve günümüzde üst düzey uzmanlık gerektiriyor. İhracat ve ithalatın finansmanını sağlamak için uluslararası piyasalarda çok sayıda finansman ve muhasebe çeşidi türediği için firmaların modern dış ticaret türlerini, finansman usullerini bilen uzmanlara gereksinimleri de her geçen gün artıyor. Diğer taraftan uluslararası lojistik ve ticaret ilişkilerinde uygulamalar da büyük bir önem kazanırken firmaların maliyetleri için lojistik masrafları büyük oranlara ulaşıyor. Bu alanın uzmanlık gerektirmesinin yanında, ekonomik çözüm arayışlarından dolayı firmalar giderek operasyonları kendileri yönetmektense bu faaliyetlerini işinde uzman lojistik firmalarına devrediyorlar.

Günümüzde dış ticaret ancak modern lojistik faaliyetleri çerçevesinde yürütülmekte ve dolayısıyla alanında uzmanlaşmış kişilerin mutlaka lojistik planlama, süreci yönetebilme, ekonomik çözümler üretebilme konusunda uzmanlaşmış olmaları gerekiyor. Lojistik; ithalat ve ihracat kapsamında ülkelerin ekonomilerine doğrudan katkı sağladığı için de oldukça önem taşıyor. Bütün bu durumlar göz önüne alındığında, büyüyen bir pazar olması nedeniyle uluslararası lojistik ve ticaret hem bugünün hem de geleceğin meslekleri arasında sarsılmaz yerini alıyor. Sektörün ihtiyaçlarından hareketle ülkemizdeki üniversitelerde her geçen gün Uluslararası Lojistik ve Ticaret bölümleri artıyor bu sayede sektöre nitelikli eleman yetişiyor.


Uluslararası lojistik ve ticaret hakkında daha fazla bilgi almak ve sektörle ilgili gelişmeleri takip etmek için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ve www.vpl.com.tr websitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Proje Taşımacılığı

Neden Konteyner Taşımacılığı?