Lojistik, ürünü bir yerden bir yere hasarsız ve zamanında ulaştırmak ve bu taşıma sürecine verilen addır. Ülkemizin coğrafi koşullarının elverişli olması sebebiyle uluslararası denizyolu taşımacılığı kolaylıkla yapılabilmekte, dünyanın çeşitli limanlarına taşımacılık yapılmaktadır. Ülkemizde de uluslararası denizyolu taşımacılığı için Sinop Limanı ve Haydarpaşa Limanı sıkça tercih edilmektedir.

Denizyolu taşımacılığı ile karayoluyla taşınamayan her yük taşınmaktadır. Uluslararası denizyolu taşımacılığı:

Uluslarası Denizyolu Taşımacılığı Hizmetleri

  1. FCL/LCL Konteyner Taşımacılığı : 1970’lerden itibaren denizyolu taşımacılığında kullanılmaya başlandı. FCL yani Full Container Load tam konteyner yükü olarak Türkçe’ye çevrilir. Bu tür konteynerda, ürünlerin hepsi tek bir alıcıya ya da yük sahibine aittir. Konşimentoda yani sözleşmede FCL yazdığı zaman yükün tek bir kişiye ait olduğu anlaşılır. LCL yani Less Container Load bölünmüş konteyner yükü olarak çevrilir. LCL tür konteynerda yüklerin birden fazla alıcısı ya da sahibi vardır. Sözleşmede LCL olarak geçen taşımada yükün tek bir sahibinin olmadığı anlaşılıyor.
  2. RoRo Taşımacılığı: Roll-on & Roll-off kelimelerinin kısaltılmışıdır. Roro, deniz taşımacılığı terimidir. Deniz taşımacılığında kullanılan tekerlekli araçların daha kolay taşınmasına yarayan bir araçtır. Karayolu araçlarının denizyoluyla taşınması sağlar. Limanlara yükleme sırasında kolaylık sağladığı için tercih edilir.
  3. Liman Yükleme ve Tahliye Hizmetleri: Yükün limandaki yükleme ve tahliye hizmetlerinin takibidir.
  4. Gümrük Hizmetleri: İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, İskenderun, Samsun, Trabzon ve Artvin’de hizmet veren Viking Gümrük Müşavirliği ; mevzuat danışmanlığı, dış ticaret eğitimi, maliyet çalışması, gümrükleme, depo, antrepo, proje taşımacılığı, yurtiçi nakliye, uluslararası nakliye gibi gümrüklü ya da gümrüksüz işlemlerine çözüm sağlar.
  5. Depolama ve Antrepo Yönetimi: Liman için sahalarda depolama ve antrepo hizmeti ile, depolanan ürünler için hızlı aktarma, yükleme ve boşaltma işlemleri sağlanmaktadır. Depolama sahaları sürekli kamera ile izlenmektedir.

Viking Project Lojistik, uluslararası denizyolu taşımacılığında dünya standartlarında üstün hizmet vermektedir.

 

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Her Yüke Özel Proje Taşımacılığı

Corona Lojistik Sektörünü Nasıl Etkiledi?