Konteyner türleri ile yapılan taşımacılık türüdür. Konteynerler standart ölçülerde üretilir. Çeşitli şekillerde yüklenebilir ve farklı araçlara aktarılabilirler. Bu verimli taşıma da konteyner taşımacılığının avantajıdır. Konteynerin bir diğer avantajı da açılmaksızın bütün taşıma yollarında kullanılabilir. Uluslararası taşımacılıkta sıkça kullanılır.

Tarihçesi

Konteyner taşımacılığı, kökenleri İngiliz maden sanayisine dayanır. Kömür taşınan vagonlar bugün konteyner olmuştur. İlk taşımacılık deniz yoluyla gemilerle yapılmıştır. Sanayi devrimi ile birlikte demiryolu da devreye girmiştir. Böylece konteyner taşımacılığı deniz yoluyla başlamış ve demiryoluyla devam etmiştir. Zaman içinde ahşap vagonlar da demir vagonlara dönüşmüş böylece günümüz konteyner taşımacılığının ilk adımı atılmıştır.

Günümüz

E-ticaret, uluslararası taşımacılık, alışveriş, ithalat ve ihracatın artmasına yol açmıştır. Kargo taşımacılığının neredeyse tamamı konteyner taşımacılığı ile yapılmaktadır. Bu taşımacılığı en çok Çin kullanırken, liman olarak da Singapur tercih edilmektedir. Ayrıca konteyner taşımacılığı ticaret hacmini geliştirmiştir. Kapalı kasalarda taşınmasından dolayı hırsızlık azalmıştır. Bu avantajla da en çok elektronik cihazlar taşınmaktadır.

Konteyner Standartları

Konteyner ölçüleri ISO tarafından standartlaştırılmıştır. 5 farklı ölçü bulunmaktadır.  Bunlar: 20-feet (6.1 m), 40-feet (12.2 m), 45-feet (13.7 m), 48-feet (14.6 m), ve 53-feet (16.2 m) şeklindedir. Konteyner yüksekliği de demiryolu tünellerinin yüksekliğine göre belirlenmiştir. Yüksekliğin ölçüsü de 8 feet (2.4 m)’dir.

Havayolu taşımacılığı için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği standart belirlemek istemektedir.

Konteyner Taşımacılığında Karşılaşılan Sorunlar

  1. Yakıt Sorunları: Demiryolu taşımacılığında konteynerin ağırlığına ek olarak yüklerin de ağırlığı yakıt tüketimini arttırır. Ancak verimli ve güvenli olması sıkça kullanılmasına engel değildir. Taşınan demiryolunun açıklık durumuna göre konteynerler üst üste konularak taşınabilir. Böylece tasarruf sağlanır.
  2. Tehlikeler: Ürünlerin kapalı ve kolay açılmayacak bir biçimde taşınması hırsızlık tehlikesini ortadan kaldırır. Çözüm ortağınız Viking Project Lojistik taşınan ürünlerin güvenliğini önemser.

Konteyner Taşımacılığının Avantajları

  1. Dayanıklılık: Konteynerlerin sağlam ve kapalı olması uzun ömürlü olmalarını sağlar. Böylece tekrar tekrar kullanılabilir.
  2. Kolaylık: Kolay doldurulup boşaltılır.
  3. Hasar riski: Sağlamlıkları hasar riskini azaltır.
  4. Maddi boyut: Konteyner taşımacılığı hava taşımacılığından daha ucuzdur.

Viking Project Lojistik’in geniş network ağı sayesinde güvenli şekilde konteyner taşımacılığı yapabilirsiniz.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Endüstriyel Taşımacılık Nedir?

KOMBİNE TAŞIMACILIK