Bu iki konteyner taşımacılığı türünden hangisinin sizin için daha avantajlı olabileceğine karar vermeden önce bu iki kısaltmanın açılımını yapmamız ve ne anlama geldiklerini açıklamamız gerekiyor.

Açılımı full container load yani komple konteyner anlamına gelen FCL, gönderdiğiniz kargonun sadece sizin için ayrılan bir konteynerde, başka hiçbir şirketin ürünleriyle aynı alanı paylaşmadan gönderilmesi durumudur. LCL, yani less then container load ise kombine taşımacılık anlamına gelir ve kargonun bir konteynerde diğer şirketlerin kargolarıyla ortak taşındığı duruma denir.

Fiyat

Konteyner taşımacılığında; FCL konteyner başına, LCL ise metreküp başına fiyatlandırılır. Bu sebeple genelde belli bir hacmin altında kalan, az miktarlardaki kargolar için LCL önerilir. Ancak bu her zaman geçerli değildir. Bazı durumlarda, özellikle kargonun güvenliği ve kontaminasyonu söz konusu olduğunda, az hacimli kargolarınız için bile FCL daha iyi bir opsiyon olabilir. Her iki durumda çoğunlukla hava kargosundan çok daha avantajlı olacaktır. Viking Project Logistics sizin için sizin olan hizmeti seçmenizde danışmanlık edecektir.

Hız

LCL kargoları, pek çok farklı kaynağa hizmet edebildiği için, sıklıkla el değiştirmek, ayrıca bazen limana varıldığında konteynerden çıkartılmak ve yeniden yüklenmek zorundadırlar. Ayrıca kargonuzun aynı konteyneri kargoların yaşayacağı herhangi bir gecikme veya gümrükte çıkaracağı herhangi bir sorun sizin de kargonuzun gecikmesine yol açabilir. Bu durumda konteyner taşımacılığı yaparken eğer kargonuzun belli bir zaman içinde varması gerekiyorsa FCL, daha esnek bir programınız varsa LCL size daha uygundur.

Güvenlik

Yukarıda da bahsedildiği gibi başkalarıyla paylaşılarak yapılan konteyner taşımacılığında her zaman bir kontaminasyon veya karıştırılma riski mevcuttur. Üstelik kargonun el değiştirdiği, indirildiği ve yeniden yüklendiği her durum bir hasar riski taşımaktadır. Öte yandan LCL’nin pek çok farkı kargonun sık muhafaza edildiği yapısı hareket halinde kargonuzun alacağı muhtemel bir darbeden alacağı hasarı en aza indirecektir.

Bu üçü FCL ve LCL arasında seçim yapmanızı sağlayacak en temel faktörler olsa da iki taşımacılık tipinden birini sizin için daha avantajlı kılabilecek, hesaplanabilir veya hesaplanamaz, pek farklı çok durum söz konusu olabilir, bu durumda Viking Project Logistics sizin için en ideal planı seçmenize yardımcı olacaktır.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Viking Project Logistics ile Hiçbir Yük Ağır Gelmez

Transit Yük Taşımacılığı Nedir?