Liman Ülkesi Türkiye’de Denizyolu Taşımacılığı

 

Denizyolu taşımacılığı için organize edilmesi gereken süreç farklı katmanlardan oluşur.  Ana hatlarıyla; yükün teslim alımından teslim edilmesine dek kat edilecek güzergahın belirlenmesi, yük tür, ebat ve ağırlığına uygun taşıma aracının belirlenmesi, operasyona uygun ekip ve ekipmanın atanması, taşımacılık sırasında ihtiyaç duyulan tüm ürünlerin alınması, araç nakil sırasında yükün depolanması, yapılacak taşıma sözleşmesi bunların başlıcalarıdır.

 

Günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile gelen eşzamanlılık, kaliteli üretim için gerekli hammadde ve makine kullanımında seçeneklerin bir hayli artmasını ve kolay ulaşılabilir hale gelmesini sağladı. Dolayısıyla sektörde avantaj sağlamak isteyen işletmelerin kaliteli üretim yapmaları tek başına pazar lideri olmaları konusunda yetersiz kaldı. Üretimi yapılan malların tüketiciye denizyolu taşımacılığı ya da diğer yollarla; güvenli, ekonomik ve kısa sürede ulaştırılmasının yanında, ürünü teslim alan ve kullanan tüketici ile marka arasında kurulan bağın sürdürülebilir olması da önem kazandı. Tam da bu noktada tüketiciye doğru zamanda ve talep edilen her noktaya hizmet sunabilmek için lojistik firmalarına duyulan ihtiyaç arttı.

 

Liman ülkesi olan Türkiye’de denizyolu taşımacılığı tüm lojistik türleri arasında en avantajlı taşımacılık yöntemleri arasında yerini aldı. Tabii denizyolu taşımacılığı sırasında yük taşıma hacminin büyük olmasına rağmen maliyetlerin hava ve karayoluna göre uygun olması, ithalat ve ihracat yapan firmaların bu yöntemi tercih etmesinde etken oldu. Türkiye’de en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi limanları besleyen karayolu ve demiryolu taşımacılığıdır. Ancak bu iki yolla gelen tüm ürünler denizyolu taşımacılığı ile uluslararası sularda yolculuğa çıkar.

 

Uluslararası taşımacılık alanında hizmet almak isteyen işletmelerin ihtiyacı olan lojistik destek de elbette güvenli, hızlı ve tam donanımlı şirketler sağlayabilir. Müşterilerinin projelerinde maksimum tatmin sağlamak amacıyla uzmanlığın ve ekip motivasyonunun önemine inanan Viking Project Logistics, çözüm odaklı olmayı temel prensibi olarak kabul eder. Denizyolu taşımacılığı yanı sıra proje, kombin, hava, kara taşımalıkları konusunda da uzmanlaşmıştır. Her zorluğu yeni bir fırsat olarak gören genç ve dinamik ekibi ve teknolojiye uyum sağlayan uzman çözümleri sayesinde güvenli bir taşıma sunar.

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Lojistikte En Ekonomik Çözümler: Kombine Taşımacılık

Kombine Taşımacılık Nedir?