Lojistik, kavram olarak askeriyeden çıkmıştır. Eski ismi ikmal olarak bilinir, sözlükte tamamlamak, mükemmelleştirmek anlamına gelir. Askerin ihtiyacı olan gerekli mühimmatı, besin malzemelerini, giyim ihtiyaçlarını karşılamak üzerine kurulmuş sistemdir. Günümüzde askeriyeden daha çok ürün, malzeme taşımacılığı olarak kullanılmaktadır ve anlam olarak uluslararası lojistik ve taşımacılık karşılık bulmaktadır.

Viking Project Logistics de 1993 yılından beri sektörde uluslararası lojistik ve taşımacılık alanında hizmet veriyor.

Peki uluslararası lojistik ve taşımacılık hangi yollarla yapılır ?

Karayolu, deniz yolu , demir yolu ve hava yolu olmak üzere dört yol ile yapılır. Hava yolu içlerinde en masraflı olanıdır diyebiliriz. Genellikle teslimi acil olan ürünlerde kullanılır. Dört yolun birlikte kullanıldığı lojistik türüne de kombine taşımacılık denir.

Viking Project Lojistik’in 5 ana lojistik hattı bulunmaktadır. Malzemenin gideceği ülkeye göre hat belirlenir. Teslimatın yapılacağı ülke hattı ve taşıma yolunu belirler. İzinler de buna göre yapılır. Karadeniz üzerinden Türkiye’den çıkan gemi; uzak doğu, Rusya, Avrupa kıtası, Arap ülkeleri veya Afrika ülkelerine gidiyor.

Uluslararası lojistik ve taşımacılık süreçleri nelerdir ?

Önce planlama yapılır. Ürünün taşınması için gerekli malzemeler, kullanılacak yol ve güzergah belirlenir. Daha sonra da bütçe planlaması yapılır. Ürünün maliyeti, kar ve zarar, gümrük işlemleri, ek malzemelerin tutarları gibi şeyler hesaplanır. Viking Project Logistics müşterilerine en hesaplı ve en güvenli çözüm yolunu üretir. Denetim sürecinde de taşınan malzeme için kullanılacak yolun güvenliği ve uygunluğu; ürünün çevreye olası zararları denetlenir. Uygulama aşamasında da planların uygulanması sürecidir. Planı genelde aksatan nokta gümrük ve yol izinleri olur. Viking Project Logistics müşterileri bu problemlerle karşılaşmaz. VPL kendi gümrük şirketi ve geniş network ağı sayesinde izinleri sorunsuz alır. Planın uygulama aşamasına takip de dahildir. Taşınan malzemenin nerede olduğu, hangi ülkede olduğu, hangi güzergah üzerinde olduğu takip edilir. Ve müşteri bilgilendirilir.

Lojistik sadece taşımak değildir. Taşıma süreci ve sonrasıdır. Taşıma sürecine gümrükleme, lashing, depolama, monte ve demonte gibi işlemler de dahildir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra uluslararası lojistik ve taşımacılık da başarıyla tamamlanmış olur.

 

VİKİNG PROJECT LOGİSTİCS

Viking Project Logistics, özellikle gabari dışı ve ağır tonajlı yüklerin taşınması konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir nakliye şirketidir. Viking Project Logistics piyasanın ihtiyacı olan, kusursuz doğru teslimat yapmayı ilke edinmiş uzman proje ekibiyle kargo lojistiğine yönelik olarak 1993 yılından beri hizmet vermektedir.

BİZİ TAKİP EDİN

EN ÇOK OKUNANLAR

Proje Taşımacılığı

Uluslararası Lojistik Sektöründe Şaşırtan İvme